Fotowoltaika – jakie ma zalety i korzyści?

Wiele słyszymy o instalacjach fotowoltaicznych i odnawialnych źródłach energii, mówi się że stanowią przyszłość energetyki oraz będą miały duży wpływ na nasze życie i sposób w jaki wykorzystujemy energię. Jednak jakie są główne zalety i korzyści wykorzystania instalacji fotowoltaicznych które mają na nas bezpośredni wpływ?

Czynnik ekonomiczny – pierwsza i podstawowa zaleta instalacji fotowoltaicznej to wpływ na bieżące rachunki za energię.

Przejście na energię słoneczną to doskonała inwestycja dla gospodarstw domowych jak i firm czy zakładów produkcyjnych. Moc instalacji dostosowana do zapotrzebowania oraz świadomość sposobu w jaki i kiedy korzystamy z energii pozwoli zminimalizować koszty rachunków za energię elektryczną.

Dzięki zamontowaniu instalacji stajemy się w pewnym stopniu niezależni od dostawcy energii. Własna instalacja fotowoltaiczna stanowi zabezpieczenie przed rosnącymi cenami prądu ale również przed potencjalnymi jego brakami.

Energia wytworzona w instalacji jest darmowa bo pochodzi ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na długie lata, przede wszystkim przynosząc zyski poprzez zmniejszenie ilości energii pobranej z sieci.

Montaż instalacji fotowoltaicznej wpływa również na wzrost wartości nieruchomości.

Czynnik ekologiczny – stosowanie źródeł odnawialnej energii na małą i dużą skalę stanowi krok w stronę przeciwdziałania niekorzystnym zmianom w środowisku.

Za montażem instalacja fotowoltaicznej przemawia dbałość o środowisko. Decydując się na instalacje fotowoltaiczna przyczyniasz się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna dla zdrowia ponieważ nie wytarza żadnych szkodliwych substancji ani pyłów oraz nie generuje hałasu. Do pracy instalacji nie są potrzebne żadne dodatkowe substancje, które mogłyby powodować zanieczyszczenie środowiska lub generować odpady.

Do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się naturalnie występujący pierwiastek w środowisk jakim jest krzem, który jest materiałem poddawanym recyklingowi.

Czynnik wytwórczy energii – źródła energii dzielimy na odnawialne i nieodnawialne

Główne źródła wykorzystywane do wytwarzania energii takie jak węgiel czy gaz ziemny są nieodnawialnymi zasobami przyrody, a perspektywa ich wyczerpania naturalnie powoduje poszukiwanie źródeł energii, które będą mogły je zastąpić, wykorzystywanie ich do produkcji energii nie jest również obojętne dla środowiska.

Odnawialne źródła energii są alternatywą dla dotychczasowego sposobu pozyskiwania energii które jednocześnie nie generują emisji wpływających na zmiany klimatyczne.

Słońce jest niewyczerpywanym i czystym źródłem energii odnawialnej. Energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego dla naszego kraju wynosi 1000 kWh/m2 dlatego Polska jest blisko liderów światowej produkcji energii słonecznej.

Czas – instalacja fotowoltaiczna stanowi jedną z najszybszych zmian w pozyskiwaniu energii jaką można wprowadzić

Czas jest bardzo istotnym czynnikiem w doborze rozwiązań energetycznych. Fachowej ekipie montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje najczęściej do 3 dni. Zatem jest to jedno z rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, które można wprowadzić bardzo szybko.

Sama instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa – oznacza to że od momentu jej uruchomienia nie wymaga ona od użytkownika praktycznie żadnych nakładów pracy.